اصولا در موسیقی ایرانی تغییر کوک، جزئی از آموزش است و هنرجویانی که فقط از یک کوک برای آموزش استفاده میکنند معمولا توانایی استفاده از تمام ظرفیت های ساز خود را نخواهند داشت چراکه ساز کمانچه و ویلن حدود ۱۵ نوع کوک مختلف دارند. در آموزش کمانچه و ویلن بر طبق متدهای قدیمی معمولا از جلدهای دوم به بعد هنرجو بجای استفاده از کوک “می لا ر سل” ناچار به تغییر کوک است و ادامه ی آموزش با تغییر کوک میسر می گردد.
در کتاب “بهار کمانچه” کوک “دو سل دو سل” برای شروع انتخاب شده که ساده ترین و کاربردی ترین کوک برای شروع آموزش می باشد (این کوک متناسب با سازهای آموزشی ارف که کودکان و نوجوانان با آن آموزش می بینند می باشد که در واقع به نوعی می تواند ادامه دهنده روش آموزشی هنرجویانی باشد که قبلا در کلاس های ارف شرکت نموده اند) و سپس در ادامه آموزش با کوک های سخت تر از جمله “می لا ر سل” آشنا می گردند.
با توجه به مطالب ذکر شده اگر هنرجویی که قبلا با کوک “می لا ر سل” آموزش دیده، نتواند با متد جدید و کوک جدید کتاب “بهار کمانچه” خود را وفق دهد، طبیعتا قادر به ادامه ی آموزش با متدهای قدیمی که در آنها تغییر کوک جزئی از آموزش است نیز نخواهد بود.

1 Comment

  1. یاشار گفت:

    درود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *