آیا کسی که قبلا کمانچه یا ویلن رو با کتاب دیگه ای آموزش دیده میتونه با کتاب “بهار کمانچه” ادامه بده؟

آیا کسی که قبلا کمانچه یا ویلن رو با کتاب دیگه ای آموزش دیده میتونه با کتاب “بهار کمانچه” ادامه بده؟

اصولا در موسیقی ایرانی تغییر کوک، جزئی از آموزش است و هنرجویانی که فقط از یک کوک برای آموزش استفاده میکنند معمولا توانایی استفاده از تمام ظرفیت های ساز خود را نخواهند داشت چراکه ساز کمانچه و ویلن حدود ۱۵ نوع کوک مختلف دارند. در آموزش کمانچه و ویلن بر طبق متدهای قدیمی معمولا از جلدهای دوم به بعد هنرجو بجای استفاده از کوک “می لا ر سل” ناچار به تغییر کوک است و ادامه ی آموزش با تغییر کوک میسر می گردد.
در کتاب “بهار کمانچه” کوک “دو سل دو سل” برای شروع انتخاب شده که ساده ترین و کاربردی ترین کوک برای شروع آموزش می باشد (این کوک متناسب با سازهای آموزشی ارف که کودکان و نوجوانان با آن آموزش می بینند بوده که در واقع به نوعی می تواند ادامه دهنده روش آموزشی هنرجویانی باشد که قبلا در کلاس های ارف شرکت نموده اند) و سپس در ادامه آموزش با کوک های سخت تر از جمله “می لا ر سل” آشنا می گردند.
با توجه به مطالب ذکر شده اگر هنرجویی که قبلا با کوک “می لا ر سل” آموزش دیده، نتواند با متد جدید و کوک جدید کتاب “بهار کمانچه” خود را وفق دهد، طبیعتا قادر به ادامه ی آموزش با متدهای قدیمی که در آنها تغییر کوک جزئی از آموزش است نیز نخواهد بود.


دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “آیا کسی که قبلا کمانچه یا ویلن رو با کتاب دیگه ای آموزش دیده میتونه با کتاب “بهار کمانچه” ادامه بده؟”

  1. یاشار نیم‌رخ
    یاشار

    درود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002