آهنگساز و نوازنده ویلون و کمانچه

( زاده ۱۴ مرداد ۱۳۲۰، تهران — درگذشته ۹ بهمن ۱۳۸۰، تهران)

استاد اسدالله ملک در محله «دروازه دولت» تهران در یک خانواده لشت نشایی به دنیا آمد. در کودکی و نوجوانی حدود سه سال شاگرد ابوالحسن صبا و جزو شاگردان خاص ایشان بود. اسدالله ملک همچنین شاگرد استادانی چون روح اله خالقی، هنگ آفرین و
علی محمد خادم میثاق و… بود.
در همان سالها خالقی او را در ارکستر انجمن ملی موسیقی که توسط خود ایشان اداره می‌شد پذیرفت و بدین ترتیب راه بزرگی به روی پیشرفت و شکوفایی ملک باز شد.
بعد از آن سالها از هنرستان موسیقی فارغ التحصیل و سپس موفق به دریافت لیسانس موسیقی از دانشگاه هنرهای زیبا شد.
آغاز فعالیتهای او در رادیو مربوط می‌شود به سال ۱۳۳۷ که در آن سال با ساختن قطعه «گریه لیلی» در مایه دشتی با کوک مخصوص (ر – می – دو – لا) و قطعه چهارمضرابی در مایه اصفهان با کوک مخصوص(دو-لا-لا- می) و اجرای آنها با ویلون، شهرت فراوان یافت.
آهنگ گریه لیلی مثل آهنگ مبارک باد می باشد و معلوم نیست ساخته چه کسی بوده، اما استاد ملک آن را رسمی و مدون کرده است.
از آن هنگام به بعد او با سبک منحصر به فرد خود در نوازندگی و آهنگسازی درهای بسته بسیاری را برای این موسیقی گشود.

اسداله ملک با پشتیبانی خواننده نامدار آن دوران، بانو دلکش، به رادیو راه یافت و نخستین آثارش را نیز آن بانو با صدای رسایش جاودانه ساخت.

از جمله دیگر خوانندگانی که ملک
با آنها همکاری داشتند می‌توان به:
حمیرا، گلپایگانی، خوانساری، پوران، ایرج، حصیری، شجریان، سرهنگ زاده و… اشاره کرد که ثمره سالها همکاری آنها با ملک آهنگهای زیبایی چون تک درخت، مرغ شباهنگ، جدایی تو، حکایت دل و… است که سالها مورد اقبال مردم قرارگرفته بود.
استاد ملک مدتی نیز با همکاری منوچهر جهانبگلو برنامه ای به نام “نوایی از موسیقی ملی” را تنظیم کردند که به نظر بسیاری از صاحبنظران بعداز مجموعه برنامه “گلها” یکی از برنامه های خوب و موفق رادیویی موسیقی ملی بود.

در سالهای پس از انقلاب نیز او تلاش خود را برای اعتلای موسیقی متوقف نکرد و حتی بسیاری از هنرمندان گلها را به همکاری دوباره فرا خواند که می‌توان از آن جمله به فضل‌اله توکل اشاره کرد که به دعوت وی پاسخ مثبت دادند.
در اواخر عمر او شروع به ضبط آثار ارکستری خود با سازبندی‌های مختلفی (مانند ویلون – عود، ویلون – سنتور – سه تار، ویلون – قانون، ویلون – عود – سنتور و…) کرد که می‌توان به کاستهای نغمه رویایی، سمیرا، نغمه‌ها و…. اشاره کرد که هر کدام سرشار از قطعات زیبایی برای همنوازی است.
استاد اسدالله ملک در سن ۶۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.
asoa.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --