به بهانه روز جهانی موسیقی

۴۰ سال اهانت صداوسیما به شعور مردم!

-آیا میدانستید در بین هفت هنر جهان، موسیقی هنر اول است ولی این هنر در رسانه ی ملی با شعار “هنر نزد ایرانیان است و بس” جایگاهی ندارد!

-سالیان زیادی است که صداوسیمای ایران از نمایش سازهای موسیقی و نوازندگان به بهانه حرام بودن تماشای آلات موسیقی خودداری میکند و در زمان پخش موسیقی به جای تصویر سازها و نوازندگان، عکس گل و گیاه و در و دیوار را نمایش میدهد! اگر موسیقی حرام است پس چرا در صداوسیما پخش میشود و اگر حلال است پس چرا ابزارش را نشان نمیدهند؟! مگر میشود یک چیزی حلال باشد ولی ابزارش حرام!!

قسمت تاسف بارتر وقتی است که شبکه های جهانی صداوسیما برای خارجی ها تصویر سازها و نوازندگان را پخش میکنند ولی برای ما ایرانی ها دیدن این تصاویر حرام است، نمونه این تراژدی غم انگیز در پخش زنده ی جشنواره ی فجر ۹۶ اتفاق افتاد. درحالی که شبکه ی آی فیلم در کانال عربی اش برای عرب ها تصویر نوازنده ها را نشان میداد، در کانال آی فیلم فارسی این تصاویر برای ایرانیان داخل کشور سانسور میشد و این نهایت توهین به شعور مخاطبان ایرانی است.

-به هرحال امروز روز جهانی موسیقی است، موهبتی خدایی که دکتر الهی قمشه ای از آن به عنوان “رسالت انبیا” یاد کرده است درحالی که رسالت صداوسیمای ایران چیز دیگریست!
وحید سرابی
۹۷/۳/۳۱

× 09339626002