من چپ دست هستم، باید آرشه رو با دست چپم بگیرم؟

من چپ دست هستم، باید آرشه رو با دست چپم بگیرم

تصور اشتباهیه که در افراد چپ دست به وجود میاد اینه که چون آرشه رو با دست چپ بهتر کنترل میکنند، فکر میکنند که دیگه بهتره آموزش رو به همین شکل ادامه بدن!
درواقع حرکت آرشه تنها در یک حرکت رفت و برگشت خلاصه میشه و چه چپ دست و چه راست دست باشید بالاخره به آرشه مسلط میشید ولی بار اصلی یادگیری کمانچه و ویلن روی حرکت انگشتان دست چپ هست که تجربه ثابت کرده کسانی که چپ دست هستند در این مورد تا حدودی بهتر عمل میکنند.
مورد بعدی تنظیمات ساز هست که به صورت پیشفرض تمام سازهای کمانچه و ویلن برای راست دست ها تنظیم شده و اگه کسی قصد داشته باشه که با دست چپ آرشه رو بگیره باید جای سیم ها و خرک رو تغییر بده؛ بنابراین این گونه افراد دیگه نمیتونند با هر سازی نوازندگی کنند و اگرم قصد این کار رو داشته باشند باید دردسر سیم درآوردن و جا انداختن مجدد رو متحمل بشند.
مورد بعدی شکل آرشه های راست و چپ در کتاب های آموزشیه که برای کسانی که با دست چپ آرشه رو میگیرند این علامت ها برعکس میشه و ممکنه باعث سردرگمی اونها در نحوه ی اجرای بعضی قطعات بشه.
و در آخر اینکه در گروه های ارکستر با توجه به اینکه نحوه ی آرشه کشی به یک شکل صورت میگیره، افرادی که با دست چپ آرشه رو میگیرند جهت آرشه شون برعکس بقیه میشه و این میتونه باعث کنار گذاشته شدن اونها از گروه بشه.

کلمات کلیدی:
چپ دست ها، چپ دستان، چپ دست، گرفتن آرشه، گرفتن آرشه با دست چپ، گرفتن آرشه با کدام دست، آرشه رو با کدام دست بگیرم، آرشه را چطور بگیرم

× 09339626002