نحوه ی تمرین با مترونوم

نحوه ی تمرین با مترونوم

در صورتی که مترونوم در اختیار ندارید به لینک زیر مراجعه نموده و آن را دانلود نمایید.
دانلود مترونوم

پس از نصب مترونوم به صورت پیش فرض صفحه ای مشابه تصویر زیر نمایان می شود که ابتدا به معرفی قسمت های مختلف آن می پردازیم:

۱- ضبط کردن: برای ضبط انواع صدا از جمله صدای نواختن در هنگام کار با مترونوم بکار میرود. با استفاده از این امکان میتوانید بفهمید که آیا نواختن شما با مترونوم همزمان است یا خیر.
۲- تیونر: با کلیک بر روی آن صفحه ای باز میشود که با استفاده از آن می توانید ساز خود را کوک نمایید.
۳- امکانات بیشتر: در این گزینه میتوانید از سایر ویژگی‌های این اپلیکیشن همچون آنالیز میزان دقت شما در نواختن همزمان با مترونوم بهره ببرید.
۴- طبلک: برای تمرین ضرب گرفتن با مترونوم بکار میرود، بدینصورت که پس از تنظیم ریتم مورد نظر بر روی آیکن شروع پخش(شماره ۱۲٫ تصویر بالا) کلیک نموده و همزمان با هر ضرب مترونوم بر روی شکل طبلک ضربه می‌زنیم.
۵- اصطلاحات سرعت قطعه: در بعضی از قطعات موسیقی محدوده‌ی سرعت اجرای آن قطعه‌ را با کلماتی مشخص میکنند که شما باید سرعت اجرای مترونوم را با سرعت نوشته شده برای آن قطعه هماهنگ کنید.
۶- تمپو(tempo): تمپو نیز همانند گزینه‌ی پنچم سرعت اجرای قطعه را به ما نشان خواهد داد با این تفاوت که به جای کلمات، از اعداد استفاده شده است. معمولا سرعت اجرای یک قطعه را در شروع قطعه و بر روی عدد میزان نما می‌نویسند.
در تمپو ۶۰ هر ضرب مترونوم برابر با یک ثانیه، در ۱۲۰ برابر با نیم ثانیه و در ۳۰ برابر با دو ثانیه است.
۷- تنظیم دقیق تمپو
۸- تنظیم کلی تمپو
۹- الگوهای ضرب‌آهنگ: در هر قطعه‌ی موسیقی میزان کشش نت‌ها را با شکل‌هایی نشان می‌دهند که میتوان با انتخاب این الگوها از نحوه‌ی اجرای آن شکل‌های در هر ضرب آگاه شد.
۱۰- میزان نما: تعداد ضرب هر میزان را در یک قطعه‌ی موسیقی بعد از کلید سل با دو عدد بر روی هم نشان میدهند که به آن میزان نما می‌گویند.

در میزان نماهای ساده مانند دو چهار و چهار چهار، عدد بالایی نمایانگر تعداد ضرب در هر میزان است که باید عدد میزان نمای مترونوم را با آن یکی نمود و در میزان نماهای ترکیبی مانند شش هشت و نه هشت بعد از تقسیم عدد بالایی بر عدد سه، عدد باقی مانده را با عدد مترونوم باید یکسان کرد. برای مثال در میزان نمای شش هشت صورت عدد شش بوده و پس از تصسیم بر عدد سه، باقی مانده‌ی آن عدد دو می‌شود که میزان نمای مترونوم نیز باید بر روی عدد دو تنظیم گردد.
۱۱- تنظیم صدای ضرب‌آهنگ مترونوم
۱۲- پخش و توقف ضرب‌آهنگ مترونوم
۱۳- حالت نشان دادن تمام صفحه
۱۴- حالت صرفه‌جویی در باتری
۱۵- سرعت ضرب‌آهنگ متغیر: با انتخاب این گزینه صفحه‌ای باز می‌شود که می‌توان با انتخاب گزینه‌های مثبت و منفی آن مشخص نمود که در هر چند ثانیه سرعت مترونوم یک واحد کاهش یا افزایش یابد.
۱۶- حالت پخش ویبره: با انتخاب این حالت و بستن صدای مترونوم (در قسمت ۱۱)، میتوانید از ویبره‌های گوشی موبایل بجای صدای ضرب‌آهنگ استفاده نمایید.
۱۷- حالت چراغ قوه: در این حالت چراغ قوه گوشی ضرب‌آهنگ‌ها را نشان خواهد داد.

برای تمرین با استفاده از مترونوم ابتدا باید عدد میزان نما را تنظیم نمود، برای مثال در قطعات چهار چهارم عدد میزان نما باید بر روی چهار تنظیم گردد. سپس سرعت اجرای قطعه را مشخص می‌کنیم. اگر سرعت قطعه‌ای که قصد تمرین آن را دارید مشخص نشده است، به صورت پیش‌فرض سرعت مترونوم را بر روی ۶۰ تنظیم کرده و در صورتی که حس نمودید این سرعت برای شما زیاد است می‌توانید آن را کمتر نمایید. حال بر روی آیکن پخش کلیک نموده و سعی کنید سرعت اجرای تمرین یا آهنگ خود را با مترونوم تنظیم نمایید.

برچسب‌ها:


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002