پوست گوش نازک‌ترین پوست بدن انسان میباشد و با فشارهای گوش‌ پاک‌کن می‌تواند زخم شود و در صورتی که گوش ‌پاک‌کن زیاد به داخل گوش برده شود به پرده گوش آسیب می‌زند که اگر این پرده پاره شود آسیب شدیدی به شنوایی وارد می‌شود. با وجود اینکه نسبت به استفاده از گوش پاک‌کن برای تمیز کردن گوش همیشه هشدار داده شده، اما بازهم در اکثر خانه‌ها گوش پاک‌کن پیدا شده و اتفاقا به شکل نادرستی از آن برای پاک کردن گوش‌ها استفاده می‌شود.

در استفاده از گوش‌پاک‌کن امکان دارد پنبه موجود در سر گوش ‌پاک‌کن در گوش گیر کند و بیماران زیادی بوده‌اند که به این عارضه دچار شده‌اند. این موضوع بویژه در بین سالمندان شایع است که متوجه گیر کردن آن نمی‌شوند و در نهایت به عفونت گوش دچار می‌شوند. مشکل دیگر‌ این است که چنانچه گوش جرم داشته باشد با داخل کردن گوش‌ پا‌ک‌‌کن به داخل گوش، جرم‌ها به داخل گوش می‌روند و به پرده گوش می‌رسند که این کار نیز ممکن است موجب کاهش شنوایی فرد شود.

بهترین راه برای خشک‌ کردن فضای داخلی گوش پس از استحمام این است که افراد دستمال کاغذی را لوله کنند و برای خشک‌ کردن گوش آن را به داخل گوش ببرند.

جالب است بدانید که جرم قهوه‌ای گوش برای سلامت گوش لازم است، چراکه این جرم روی پوست گوش لایه‌ای را ایجاد می‌کند که مانع نفوذ برخی از عفونت‌ها به داخل گوش می‌شود. در برخی افراد این جرم یا خیلی غلیظ یا خیلی زیاد است و یا کانال گوش تنگ است که در این صورت جرم داخل گوش انباشته می‌شود و باید تحت نظر پزشک در بیاید.

با این توضیحات، جالب است بدانید که ساخت گوش‌پاک‌کن در ابتدا برای مصرف آرایشگاه‌ها بوده که بعد‌ها و مخصوصا در کشور ما برای افزایش بازار خرید به اسم گوش پاک کن در بازار عرضه شده است. رحیم قنبری، عضو مرکز تحقیقات گوش ‌و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید: امروز جامعه شهرنشینی به نحوی شده که برای انجام هر کاری نیاز به مشاوره داریم. ‌‌گوش‌پاک‌کن برای چوب پنبه‌های آرایشی است که در خارج کشور با این عنوان استفاده می‌شود و نام گوش پاک‌کن در کشور به خاطر بالا بردن فروش آن بوده است.
asoa.ir


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002