ایرج بستامی

ایرج بسطامی در یک خانواده هنر دوست به دنیا آمد اولین بار در کودکی پدربزرگش به استعداد وی پی برده بود و گفته بود “او در آینده خواننده بزرگی خواهد شد” سپس پدر ایرج شخصا تدریس آواز را به فرزندش آغاز کرد ، ایرج در نزد عمویش هم ردیف‌های آوازی در مکتب تهران سبک استاد عبدالله خان دوامی را فرا گرفت و سرانجام در سن ۲۲ سالگی به مدت ۶ سال به جرگه شاگردان استاد محمدرضا شجریان پیوست.
او مجبور بود هفته ایی یک بار جهت آموزش از بم به تهران سفر کند و بعدها یک اتاق در تهران اجاره می کند و با جدیت به فعالیتهای هنری خود می پردازد. وی در خانه استاد شجریان بود که با پرویز مشکاتیان آشنا شد و اولین آثارش را با آهنگ ‌سازی پرویز مشکاتیان به بازار عرضه کرد.
آوازهای ایرج بسطامی بیشتر بر پایه سنتور بود و در گام‌ های بلند کمتر کسی به مهارت وی یافت می شود، همچنین آوازهای دشتی او نیز در کرمان و کل ایران دارای شهرت بسیاری است.

ایرج بسطامی هرگز ازدواج نکرد او در اوج فعالیتها و موفقیتهای هنری خود ناگهان با خبر مرگ برادرش در بم روبرو می‌شود او علاقه زیادی به برادر از دست رفته اش داشت و دچار اندوه عمیقی می گردد . از این رو با وجود مشکلات مالی که خود دچار آن بود برای سرپرستی فرزندان برادرش به بم باز می‌گردد. گفته می شود زمانی که او برای تحصیل آواز به تهران رفته بود همین برادرش مخارج زندگی ایرج را تامین می کرد و این بار نوبت ایرج بود که به بازماندگان برادرش ادای دین کند. تهران را ترک می کند و در استان  زادگاهش کرمان شروع به تدریس آواز برای جوانان محروم و مستعد می کند و خانواده برادرش را هم سرپرستی می نمود تا اینکه در سحرگاه پنجم دی ماه ۱۳۸۲، و در پی زلزله فاجعه آمیز بم درگذشت. در طی این زمین لرزه، ایرج بسطامی به همراه تمام اعضاء خانواده برادرش (به جز خاطره، دختر برادر ایرج) درگذشتند.

روحش شاد و یادش گرامی
asoa.ir


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002