توجه: این درس شما را از حضور در کنار یک مدرس باتجربه بی نیاز نخواهد کرد و صرفا به جهت تشویق هنرجویان برای یادگیری اصولی موسیقی، زیر نظر یک مدرس توانمند نگاشته شده است.
در صورتی که درس های قبلی را نخوانده اید اینجا کلیک نمایید.

درس سوم از کتاب اول آی تال

اهداف: یادگیری جایگاه نت “ر” در روی ساز و نحوه ی نگارش آن بر روی خطوط حامل، هماهنگی حرکت دست چپ و راست در جاگذاری انگشت اول و آرشه کشی

در این درس با نت جدیدی به نام نت “ر” آشنا میگردیم که بهتر است ابتدا جای این نت را روی دسته ی ساز فرا گیریم و سپس به سراغ کتاب برویم.

اگر انگشت اول(انگشت اشاره) را همانند شکل زیر بر روی سیم سوم و به اندازه ی حدود یک بند انگشت پایین تر از شیطانک روی دسته ی ساز، فشار داده و آرشه را بر روی سیم بکشیم صدایی که تولید می گردد بسیار نزدیک به صدای نت “ر” می باشد ولی برای دقیق تر شدن آن می بایست تیونر را مقابل خود گذاشته و همزمان که انگشت خود را بر روی سیم فشار داده و آرشه را بر روی سیم سوم می کشید، آنقدر انگشت را بالا و پایین کرده تا فرکانس تیونر عدد ۲۹۳/۷ را نشان دهد یا اینکه عقربه تیونر نت Re4 را نشان دهد، سپس جای انگشت را یا لاک زده و یا با برچسبی مشخص نمایید تا برای دفعات بعد دیگر نیاز به استفاده از تیونر برای پیدا کردن نت “ر” نداشته باشید.

نت ر,سیم دوم
آموزش تصویری نشانه گذاری نت “ر” بر روی ساز

اکنون که جای نت “ر” را روی دسته ی ساز یاد گرفتید به سراغ کتاب می رویم، نت “ر” دایره ای است چسبیده به زیر خط اول خطوط حامل و بر عکس نت “دو” هیچ خط کمکی وسط آن مشاهده نمی گردد. برای مثال در تمرین اول، دایره ای که در میزان های دوم و چهارم است صدای نت “ر” را نشان میدهد و با توجه به اینکه این دایره دارای دسته ای رو به بالا است به معنای این میباشد که در حالی که انگشت اول در جای مشخص شده سیم را فشار می دهد، به اندازه ی دو ضرب پا آرشه را بر روی سیم سوم کشیده تا صدای نت “ر” تولید گردد.

تمربن اول

با توضیحات بالا تمرین اول به این شکل اجرا میگردد؛ در میزان اول دو ضرب سکوت و دو ضرب نت “دو”(دست باز) با آرشه ی راست، میزان دوم دو ضرب سکوت و سپس دو ضرب نت “ر”(انگشت اول) با آرشه ی چپ، میزان سوم دو ضرب سکوت و سپس دو ضرب نت “دو” با آرشه ی راست و میزان آخر دو ضرب سکوت و سپس دو ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ و در آخر میزان که علامت دولاخط تکرار به معنای تکرار تمامی این مراحل از اول میباشد.

تمرین دوم

در تمرین دوم سکوت ها حذف شده، بنابراین میزان اول چهار ضرب نت “دو” با آرشه ی راست، میزان دوم چهار ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ، میزان سوم چهار ضرب نت “دو” با آرشه ی راست، میزان چهارم چهار ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ.

تمرین سوم

در تمرین سوم کشش های دو ضربی و یک ضربی با هم آمده است؛ بدین ترتیب میزان اول دو ضرب نت “دو” با آرشه ی راست، دو ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ، میزان دوم نیز به همین شکل، میزان سوم یک ضرب نت “دو” آرشه ی راست، یک ضرب نت “ر” آرشه ی چپ، یک ضرب نت “دو” آرشه ی راست و مجددا یک ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ و نهایتا میزان چهارم با دو ضرب نت “دو” با آرشه ی راست و دو ضرب سکوت به پایان میرسد.

در آخر این درس قطعه ی کوتاهی به جهت هماهنگی و تقویت بیشتر انگشت اول آمده است که اگر تمرین های این درس و درس های قبلی را به خوبی انجام داده باشید بدون هیچ مشکلی قادر به اجرای آن خواهید بود و در صورتی که نتوانستید این آهنگ را اجرا نمایید به احتمال زیاد تمرینات قبلی را به خوبی انجام نداده اید.


-تمرینات فوق را میتوانید با ریتم شماره ی ۳۱ نرم افزار ریتم باکس(مراجعه شود به قسمت نرم افزارهای سایت) اجرا نمایید؛ بدین صورت که هر تمرین را حفظ نموده و پس از نصب و باز نمودن برنامه ی ریتم باکس، با پخش ریتم شماره ی ۳۱ همزمان با آن تمرین را اجرا نمایید.
توجه: تمرینات فوق روزی ۱۵ دقیقه و به مدت یک هفته باید تکرار گردد.

آموزش تصویری درس سوم(کمانچه)

آموزش تصویری درس سوم(ویلن)

تذکر: هنرجویان گرامی باید دقت داشته باشند که یادگیری موسیقی با چند بار زدن تمرینات و تمام کردن کتاب میسر نمی گردد و چه بسا خیلی از هنرجویان درس ها را به سرعت پشت سرگذاشته و کتاب را تمام نموده اند ولی به دلیل اینکه برای هر درس وقت کافی اختصاص نداده اند، در شروع کتاب بعدی دچار مشکلات فراوانی شده اند که از مهمترین آنها ناتوانی در اجرای آهنگ ها و تکنیک های کتاب های بعدی را می توان برشمرد. بنابراین هرگز تا زمانی که یک درس را به طور کامل و روان نتوانید اجرا کنید، درس بعدی را شروع ننمایید.
هرگز این اشتباه را در انجام تمرینات موسیقی نکنید!

-جهت مشاهده‌ی درس چهارم اینجا کلیک نمایید.

وحید سرابی
۹۸/۱/۱۵
asoa.ir

انتشار این مطلب با ذکر منبع بلامانع میباشد.


دیدگاه‌ها

6 پاسخ به “درس سوم(کتاب اول)”

 1. ایمان نیم‌رخ
  ایمان

  خیلی عالی

 2. نیم‌رخ
  ناشناس

  خیلی عالی

 3. رحمانی نیم‌رخ
  رحمانی

  عالیه

 4. پارسا نیم‌رخ
  پارسا

  عالیه عالیییییی

 5. نیلوفر آبی نیم‌رخ
  نیلوفر آبی

  شیوه ی آموزشتون عالیه

 6. نگار نیم‌رخ
  نگار

  عالییییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002