درس هفتم از کتاب اول “آی تال”

توجه: این درس شما را از حضور در کنار یک مدرس باتجربه بی نیاز نخواهد کرد و صرفا به جهت تشویق هنرجویان برای یادگیری اصولی موسیقی، زیر نظر یک مدرس توانمند نگاشته شده است.
در صورتی که درس های قبلی را نخوانده اید اینجا کلیک نمایید.

اهداف: خواندن و اجرای نت سل، توانایی تعویض سیم

از این درس به بعد قبل از شروع تمرینات باید علاوه بر سیم سوم، سیم دوم ساز خود را طبق توضیحات داده شده کوک نمایید.

در این درس با نت جدیدی به نام “سل” آشنا میگردیم که اگر بر روی سیم دوم، بدون جاگذاری انگشتان دست چپ، آرشه بکشیم، صدای این نت را تولید نموده ایم.

نت سل, سیم دوم
دایره ی این نت در کتاب بر روی خط دوم از خطوط حامل قرار دارد.

تمرین اول:


در میزان اول این تمرین دو ضرب نت “دو” و سپس دو ضرب سکوت اجرا میگردد؛ دقت نمایید که در هنگام سکوت باید ساز را به مقداری که آرشه بر روی سیم دوم قرار گیرد، چرخانده تا در میزان دوم بتوانید نت “سل” را که دو ضرب میباشد اجرا نمایید؛ پس از آن نیز باز دو ضرب سکوت خواهیم داشت.

تمرین دوم:


در این تمرین به ترتیب تمامی نت هایی را که تا کنون یادگرفته ایم، از نت “دو” تا “فا” را نواخته و در بین آنها نت “سل” را نیز اجرا می کنیم؛ بدین صورت که در میزان اول یک ضرب “دو”، یک ضرب “دو”، یک ضرب “سل”، یک ضرب “سل”، میزان دوم یک ضرب “ر”، یک ضرب “ر”، یک ضرب “سل”، یک ضرب “سل”، میزان سوم یک ضرب “می”، یک ضرب “می”، یک ضرب “سل”، یک ضرب “سل”، میزان چهارم یک ضرب “فا”، یک ضرب “فا”، یک ضرب “سل”، یک ضرب “سل” که به ترتیب با آرشه های راست و چپ اجرا می گردند.

ای ملک ایران:


سعی نمایید این قطعه را حفظ کرده و از حفظ بنوازید و برای این کار می توانید هر دو میزان قطعه را اول سلفژ نموده و سپس آنقدر بنوازید تا پنجه های شما به نحوه ی جاگذاری انگشتان عادت نموده و سپس شعر نوشته شده با آن دو میزان را همراه نواختن قطعه زمزمه نمایید، این کار باعث میگردد که شما دیگر به نت ها و چگونگی کشش آنها فکر نکرده، بلکه تمام حواس خود را معطوف خواند شعر نموده که این امر نیز به نوبه ی خود باعث بالا رفتن کیفیت نوازندگی و قوی تر شدن پنجه ها و گوش شما میگردد.

-با توجه به اینکه از این به بعد در تمامی آهنگ ها نیاز به تعویض سیم و انتقال نت ها از یک سیم به سیم دیگر داریم، این درس اهمیت ویژه ای پیدا نموده و هنرجو تا توانایی تعویض سیم را به شکل مطلوب پیدا نکرده است، نباید درس بعدی را شروع نماید.

آموزش تصویری درس هفتم(کمانچه)

آموزش تصویری درس هفتم(ویلن)

-جهت رفتن به درس هشتم اینجا کلیک نمایید.


دیدگاه‌ها

6 پاسخ به “درس هفتم(کتاب اول)”

 1. مهدی نیم‌رخ
  مهدی

  خوب بود

 2. Parsa m.z نیم‌رخ
  Parsa m.z

  بی نهایت عاااااااااالییییییییی
  واقعا بی نظیره

 3. کامیار. ب نیم‌رخ
  کامیار. ب

  ببخشید توی تصویر اونجایی که نت سل نوشته باید با انگشت اول گرفته بشه؟

  1. ئاسوا نیم‌رخ
   ئاسوا

   سلام
   خیر، اولین نتی که روی سیم‌ها مشخص شده‌ مربوط به قسمت شیطانک می‌شود که بدون گرفتن انگشت و تنها با کشیدن آرشه بر روی سیم مربوطه صدای آن تولید می‌گردد.

 4. سارا نیم‌رخ
  سارا

  درود بر سایت بهار کمانچه. آموزشتون حرف نداره

 5. Asal نیم‌رخ
  Asal

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002