در این مورد هم برعکس تمام دنیا هستیم!!

در بیشتر نقاط دنیا برای تقویت مهارت های درسی دانش آموزان و افزایش راندمان آنها در امتحانات، از موسیقی استفاده میشه ولی در ایران برعکس، زمانی که دانش آموز در ایام امتحانات بیش از مواقع دیگه نیاز به موسیقی داره به یکباره تمام فعالیت ها از جمله آموزش موسیقی کاملا متوقف میشه!!
اینکه به یکباره تمام فعالیت های عادی و روزمره یک دانش آموز متوقف و صرف درس خوندن بشه میتونه وضعیت استرس زایی رو برای دانش آموز به وجود بیاره که خود این موضوع میتونه تبعاتی مثل کاهش بازدهی در مطالعه و همچنین امتحان رو به همراه داشته باشه.
بیشتر والدین برای اینکه فرزندشون رو به بهترین شکل برای امتحانات آماده کنند، در این ایام بسیاری از خوراکی های مغذی رو در اختیارش قرار میدن تا از لحاظ جسمی، آمادگی کامل برای درس خوندن رو داشته باشه ولی آیا ما از لحاظ روحی نیز فرزند خودمون رو آماده کردیم؟!
موسیقی به کاهش اضطراب و پردازش احساسات به روشی سالم کمک میکنه، این باعث میشه مغز به جای اینکه گرفتار نگرانی ها بشه، سعی کنه احساسات خودش رو مرتفع کنه و درنتیجه فرزند شما میتونه با وضوح بیشتری فکر کنه و به طور موثرتری مسائل رو حل کنه.
مدت هاست ثابت شده کسانی که مشغول فعالیت موسیقی هستند، اغلب در درس هاشون از جمله ریاضیات نیز عملکرد بهتری دارند؛ پس مطمعن باشید که شرکت دادن فرزندتون در کلاس های موسیقی مزایای زیادی فراتر از یادگیری یک ابزار موسیقی و مهارت ویژه براش به همراه داره و درنظر داشته باشید که تعطیل کردن کلاس موسیقی در ایام امتحانات نه تنها کمکی به فرزند شما نمیکنه، بلکه با این کار یک امتیاز بسیار بزرگ رو برای یادگیری بهتر درس ها از دست میده که با هیچ چیز دیگه ای قابل جبران نیست.
اینکه در ایام امتحانات بیشتر بر روی افزایش فعالیت موسیقی تاکید میشه علتش اینه که موسیقی همزمان هر دو طرف راست و چپ مغز رو فعال میکنه و فعال شدن هر دو نیمکره به طور هم زمان میتونه توانایی های یادگیری رو شدت ببخشه که این ویژگی در هیچ فعالیت دیگه ای وجود نداره.
از طرف دیگه تحقیقات ثابت کرده که انسان بیشتر از پانزده دقیقه نمی تونه بر روی یک فعالیت متمرکز بشه! شاید بارها برای ما پیش اومده باشه که در حال مطالعه یکباره متوجه شدیم که تنها نگاه ما روی کتاب بوده و فکر ما به چیز دیگه مشغول شده!! پس بهتره که در هر پانزده دقیقه برای برگشتن تمرکز، به فعالیتی غیر از مطالعه مانند تمرین چند دقیقه ای موسیقی بپردازیم. مطالعه مکرر می تونه خسته کننده باشه ولی با تمرین کوتاه موسیقی در بین یک مطالعه میشه این خستگی و کسالت رو از بین برده و با تمرکز بیشتری به مطالعه ادامه داد و بدین ترتیب میتوان هم مهارت های هنری خود رو افزایش داد و هم با ذهنی قوی تر و آماده تر به ادامه مطالعه پرداخت.
وحید سرابی- کارشناس و پژوهشگر موسیقی

برچسب ها:

امتحان, موسیقی, ایام امتحان, بهترین فعالیت برای امتحانات, بهترین گزینه برای امتحانات, موسیقی و امتحانات, ایام امتحانات, تعطیلی کلاس موسیقی در امتحانات, در ایام امتحان موسیقی کار کنم, مناسب ترین کار برای ایام امتحان, بهترین کار در ایام امتحان, کلاس موسیقی و امتحانات


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002