با سلام خدمت هنرجویان گرامی

این روش برای پر استفاده ترین و کاربردی ترین کوک کمانچه و ویلن در ایران یعنی کوک “دو سل دو سل” است که کتاب آموزشی “بهار کمانچه” نیز با همین کوک آموزش خود را شروع نموده.

برای شروع نرم افزار تیونر موبایل را از اینجا دانلود و نصب نموده و یا با مراجعه به قسمت نرم افزار موسیقی در همین سایت، تیونر موبایل را دانلود و نصب نمایید.
به طور معمول برنامه بعد از باز شدن به طور پیش فرض بر روی مترونوم قرار میگیرد که شما میتوانید با کلیک بر روی نام “تیونر” در نوار بالای آن، وارد قسمت تیونر نرم افزار شوید.(شکل زیر)

بعد از رفتن به بخش تیونر، گزینه تنظیمات را زده و با تیک زدن گزینه حروف do, re, mi زبان نرم افزار را از حالت لاتین تغییر داده و روی کلمه ی “تایید” کلیک نمایید.

در وسط برنامه و بالای نام نت ها یک فرکانس نوشته شده که با تغییر کوک، کم یا زیاد میگردد. این فرکانس برای سیم های مختلف باید روی اعداد زیر باشد:

سیم اول ۵۲۳ (do, نازک ترین سیم)

کوک سیم اول

سیم دوم ۳۹۲ (sol)

کوک سیم دوم

سیم سوم ۲۶۱ (bo)

کوک سیم سوم

سیم چهارم: ۱۹۶ (sol, ضخیم ترین سیم)

کوک سیم چهارم

تذکرات مهم:
-برای شل و یا سفت کردن سیم، میلیمتری گوشی های ساز را بچرخانید و از چرخش های سریع و ناگهانی بشدت پرهیز نموده و تا حد ممکن از پیچ های تنظیم دقیق که در پایین کاسه قرار دارد استفاده نمایید، درضمن تا وقتی از عدد فرکانس مطمئن نشده اید اقدام به پیچاندن گوشی ها ننمایید چرا که ممکن است موجب پاره شدن سیم گردد.

-در صورتی که عقربه ی وسط تیونر روی اعداد منفی باشد باید پیچ تنظیم را سفت و در صورتی که روی اعداد مثبت باشد باید پیچ تنظیم را شل نموده تا عقربه در وسط و درست روی عدد صفر قرار گیرد.

-همیشه کوک کردن را از دو سیم وسط شروع نمایید تا یک بالانس در روی خرک انجام شده و کمتر هنگام کوک کردن سیم های جدید، کوک سیم های قبلی تغییر پیدا کند.

-ممکن است باتوجه به شدت کشیدن آرشه روی سیم و تغییرات ناگهانی فرکانس، برنامه روی عدد خاصی قرار نگرفته و پشت سر هم فرکانس ها و نت های مختلف را نشان بدهد که این امری طبیعی میباشد و برای کوک کردن باید بیشترین عددی که تکرار میگردد را به عنوان عدد اصلی در نظر گرفت. معمولا در روزهای اول تشخیص نت و فرکانس مورد نظر مقداری سخت بوده ولی به مرور زمان هنرجویان میتوانند با سرعت بیشتری ساز خود را کوک نمایند. دقت نمایید کوک کردن باید در محیطی آرام و ساکت انجام شود تا بیشترین بازدهی را داشته باشد.

نکته: این برنامه برای گوشی های با سیستم عامل اندروید میباشد و در گوشی های دیگر باید برنامه ای را نصب نمایند که بتواند برای سیم های مختلف، حروف زیر را نشان دهد:

سیم اول: Do5 یا C5
سیم دوم: Sol4 یا G5
سیم سوم: Do5 یا C5
سیم چهارم: Sol3 یا G3

برای مشاهده ی آموزش رایگان کمانچه و ویلن اینجا کلیک نمایید.

asoa.ir

5 Comments

 1. Tiam.l گفت:

  عالی بود. تشکر

 2. جابر گفت:

  درود. آموزش هاتون عالیه عالی

 3. الناز.س گفت:

  ممنون از اینکه این پست آموزشی رو گذاشتین. کوک کردن سازم برام خیلی دردسر ساز شده بود

 4. کامران گفت:

  درود و سپاس

 5. Taj گفت:

  درود بر شما. بسیار عالی و کاربردی🌹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --