چرا صداوسیما آلات موسیقی را نشان نمیدهد؟

فاضل میبدی: هر که می گوید تماشای آلات موسیقی حرام است، خلاف می گوید

حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی فاضل میبدی استاد برجسته حوزه علمیه قم به خبرنگار «تیک» Tik.ir گفت: تماشای آلات موسیقی هیچ اشکالی ندارد . هرکه می گوید حرام است خلاف می گوید.

وی افزود: موسیقی به ذات حرام نیست، بالاخره آواز پدیده ای الهی است،  البته اگر موسیقی در جهات ضدااخلاقی باشد حرام است و هرکاری حتی کار مذهبی، در صورتی که در جهت ضداخلاقی باشد حرام است.

فاضل میبدی درادامه، نمایش ساز در تلویزیون را کار پسندیده و خوبی عنوان کرد و با اشاره به عذرخواهی تهیه کننده برنامه «صبح بخیر ایران» به خاطر نمایش آلات موسیقی گفت: اگر تا به حال سازها را نمایش نمی دادند باید عذرخواهی می کردند. آخر نمی شود، یک چیزی حلال باشد، بعد بگویند ابزارش حرام است.

این استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: هیچکس نگفته است که نمایش ابزار و اداوت موسیقی حرام است.

وی ادامه داد: کسانی که در صداوسیما می نشینند و این خطوط قرمز را تعیین می کنند یا می خواهند به اسلام ضربه بزنند و معاند به این دین هستند یا جهل به اسلام دارند.

فاضل میبدی افزود: اسلام واقعی این خط قرمزها را ندارد. زمانی مجسمه سازی در اسلام حرام بود چون نماد مجسمه پرستی بود اما الان پیکرتراشی در جهت هنر است و حرام نیست، حتی اسلام آن را تشویق هم می کند. 

این استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: همانطور که انسان از خط خوب، تذهیب و مینیاتور لذت می برد، آواز خوب هم پدیده ای است که انسان از آن خوشش می آید.

وی در پایان گفت: اسلام هرگز تنگ نظری نکرده و با این خوشی ها مبارزه نکرده است.

برگرفته از سایت Tik.ir


دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “چرا صداوسیما آلات موسیقی را نشان نمیدهد؟”

  1. نادیا نیم‌رخ
    نادیا

    متاسفانه صداوسیمای ایران دیگه ملی نیست و تبدیل به رسانه یه عده ای خاص شده و بر اساس سلیقه همانها برنامه پخش میکنه😔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002