درس ششم(کتاب اول)

توجه: این درس شما را از حضور در کنار یک مدرس باتجربه بی نیاز نخواهد کرد و صرفا به جهت تشویق هنرجویان برای یادگیری اصولی موسیقی، زیر نظر یک مدرس توانمند نگاشته شده است.
در صورتی که درس های قبلی را نخوانده اید اینجا کلیک نمایید.

اهداف: آشنایی با فواصل سوم، تقویت انگشتان در گرفتن فواصل سوم

فواصل به فاصله مابین دو نت گویند؛ برای مثال فاصله هر نت با خودش فاصله اول، هر نت تا نت بعدی فاصله دوم مانند نت “دو” و “ر” یا نت “ر” و “می”، فاصله ی هر نت تا دو نت بعدتر از خودش فاصله سوم مانند نت “دو” و “می” یا نت “ر” و “فا” …
در این درس ابتدا نحوه ی اجرای فواصل سوم را یاد گرفته و سپس به تدریج در درس های آینده با فواصل بزرگتر نیز آشنا می گردیم.

تمرین اول:


در این تمرین نت “دو” را با فاصله ی سوم آن یعنی نت “می” اجرا می کنیم. که میزان اول دو ضرب “دو” و سپس دو ضرب “می” اجرا میگردد، میزان دوم تکرار میزان اول بوده و در میزان سوم یک ضرب “دو” و سپس یک ضرب “می” و دوباره یک ضرب “دو” و سپس یک ضرب “می” و در میزان آخر نیز دو ضرب “دو” و سپس دو ضرب سکوت اجرا میگردد. دقت نمایید که برای رفتن از نت “دو” به نت “می” باید همزمان هر دو انگشت اول و دوم را جاگذاری نمود، یعنی همزمان نت های “ر” و “می” را باهم گرفته و آرشه می کشیم.

تمرین دوم:


این تمرین مشابه تمرین اول هست با این تفاوت که جای نت های “دو” و “می” را به ترتیب نت های “ر” و “فا” پر کرده اند. دقت شود که در این تمرین از جایی که خط زیر نت ها شروع شده(از نت “ر” ) نباید انگشت از روی آن نت برداشته شود که در این تمرین نت “ر” نباید تا انتهای خط برداشته شده و “می” و “فا” را نیز باید همزمان با هم جاگذاری کرد.

ماهی:


این قطعه صرفا برای تقویت انگشتان در گرفتن فواصل دوم و سوم نوشته شده تا هنرجو با توانایی بیشتری درس های آینده را شروع نماید.

آموزش تصویری درس ششم(کمانچه)

آموزش تصویری درس ششم(ویلن)

-جهت رفتن به درس هفتم اینجا کلیک نمایید.


دیدگاه‌ها

5 پاسخ به “درس ششم(کتاب اول)”

 1. داریوش ذبیحی ولی اباد نیم‌رخ
  داریوش ذبیحی ولی اباد

  سلام خسته نباشید من کتاب اول و خرید کردم ۱۴۰۰۰ تومان واریز کردم الان نمیدونم کجا رفته و چجوری باید پیداش کنم

  1. ئاسوا نیم‌رخ
   ئاسوا

   سلام، بعد از پرداخت به صفحه ای هدایت میشید که میتونید با کلیک بر روی نام کتاب، اونو دانلود کنید و اگه از اون صفحه خارج بشید دیگه قادر به دانلود نخواهید بود. روی شماره واتساپ مدیر فروشگاه که با آیکن قرمز رنگ در سمت چپ سایت مشخص شده کلیک کنید تا براتون کتاب رو ارسال کنند.

 2. میرزا نیم‌رخ
  میرزا

  درود وخسته نباشید خیلی عالی است

 3. ل.ح نیم‌رخ
  ل.ح

  درود
  اگه میشه آهنگ های بیشتری رو برای درس ها معرفی کنید.

 4. Asal نیم‌رخ
  Asal

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 09339626002