درس چهارم(کتاب اول)

توجه: این درس شما را از حضور در کنار یک مدرس باتجربه بی نیاز نخواهد کرد و صرفا به جهت تشویق هنرجویان برای یادگیری اصولی موسیقی، زیر نظر یک مدرس توانمند نگاشته شده است.
در صورتی که درس های قبلی را نخوانده اید اینجا کلیک نمایید.

درس چهارم از کتاب اول “بهار کمانچه”

اهداف: یادگیری جایگاه نت “می” در روی ساز و نحوه ی نگارش آن بر روی خطوط حامل، هماهنگی حرکت دست چپ و راست در جاگذاری انگشت اول و دوم و آرشه کشی

در این درس با نت جدیدی به نام نت “می” آشنا میگردیم که بهتر است همانند درس قبل ابتدا جای این نت را روی دسته ی ساز فرا گیریم و سپس به سراغ کتاب برویم.
اگر فاصله ی شیطانک تا جایگاه نت “ر” را دو برابر کنیم، جایگاه نت “می” که باید با انگشت دوم گرفته شود بدست می آید. رعایت این نکته برای هنرجویان مبتدی بسیار مهم است که در هنگام گرفتن نت “می”، انگشت اول که نت “ر” را با آن گرفته ایم در سر جای خود باقی بماند.

نت می,سیم سوم

اکنون به سراغ جایگاه این نت بر روی خطوط حامل می رویم. نت “می” بالاتر از نت “ر ” و درست روی اولین خط حامل قرار دارد و در تمرین اول نتی کهه در میزان دوم بلافاصله بعد از سکوت آمده همان نت “می” است.

تمرین اول
میزان اول دو ضرب سکوت و سپس دو ضرب با آرشه ی راست نت “ر” که در این حالت فقط انگشت اول بر روی ساز قرار دارد، میزان دوم دو ضرب سکوت و سپس دو ضرب با آرشه ی چپ نت “می” که در این حالت انگشت اول و دوم بر روی ساز قرار دارد، میزان های بعدی تکرار دو میزان اول است.

تمرین دوم
میزان اول دو ضرب نت “ر” با آرشه ی راست و سپس دو ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ، میزان دوم ابتدا دو ضرب نت “می” با آرشه ی راست و سپس دو ضرب نت “می” با آرشه ی چپ، دو میزان بعدی نیز تکرار میزان اول و دوم است.

تمرین سوم
این تمرین همانند تمرین دوم است با این تفاوت که در هر میزان، نت دوم که در تمرین قبل سفید(دو ضربی) بود، در اینجا تبدیل به دو نت سیاه (یک ضربی) شده است، بدین ترتیب میزان اول دو ضرب نت “ر” با آرشه ی راست و سپس یک ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ و یک ضرب باز هم نت “ر” با آرشه ی راست، میزان دوم ابتدا دو ضرب نت “می” با آرشه ی چپ و سپس یک ضرب نت “می” با آرشه ی راست و یک ضرب نت “می” با آرشه ی چپ، دو میزان بعدی نیز به همین روال انجام میشود.

تمرین چهارم
این تمرین عکس تمرین سوم است، بدینصورت که میزان اول یک ضرب نت “ر” با آرشه ی راست و سپس یک ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ و در ادامه دو ضرب نت “ر” با آرشه ی راست، میزان دوم برعکس میزان اول ابتدا یک ضرب نت “می” با آرشه ی چپ و سپس یک ضرب نت “می” با آرشه ی راست و در آخر دو ضرب نت “می” با آرشه ی چپ، دو میزان بعدی نیز به همین روال انجام میشود.

تمرین پنجم
در این تمرین تمام نت هایی را که تاکنون فرا گرفته ایم را اجرا می نماییم، در میزان اول یک ضرب نت “دو” با آرشه ی راست و یک ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ و بعد یک ضرب نت “می” با آرشه ی راست و مجددا یک ضرب نت “ر” با آرشه ی چپ و در میزان های بعدی بجز میزان آخر نیز تمام این مراحل تکرار می گردد.

آهنگ ماهیگیر
در انتها یک آهنگ کوتاه با نتهایی که تاکنون یاد گرفتیم آورده شده که حفظ نمودن آن نیز بسیار ساده است.

-ریتم اجرا در نرم افزار ریتم باکس: ۳۱

اتود:

تذکر: برای اجرا همراه ریتم پخش شده ابتدا باید قطعه را کامل حفظ نموده و مرتب از حفظ بنوازید تا پنجه های شما به جایگاه نت ها عادت نموده و تمرکز شما تنها بر روی حفظ ریتم باشد. درصورتی که احساس کردید مرتب از ریتم پخش شده عقب میافتید، میتوانید سرعت پخش ریتم را تا زمانی که بتوانید راحت با آن بنوازید پایین بیاورید و بعد از تسلط دوباره سرعت پخش را بالا ببرید.

-پس از یادگیری کامل این درس، قطعات زیر را نیز میتوانید دانلود نموده و اجرا نمایید:

۱- پری چه شه می(آهنگ لری)

برای مشاهده ویدئوی آموزش این درس اینجا کلیک نمایید.

-برای رفتن به درس پنجم اینجا کلیک نمایید.

2 Comments

  1. سایدا گفت:

    سلام. از مطالب خوبی که در سایتتون هست بسیار ممنونم سایت شما برعکس خیلی از وب سایت های دیگه که همه ش فکر تبلغیات پر سروصدا هستند بسیاری از مشکلات هنرجویان مبتدی رو حل کرده و براتون آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون رو دارم.

  2. دنیا. ش گفت:

    عالییییی
    با تشکر از آموزش های خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --