رایج ترین متدهای آموزشی در ایران برای آموزش ویلن، کتاب های ل ویلن، سوزوکی و کتاب هنرستان استاد خالقی هستند.
کتاب ل ویلن دارای آغازی ساده و قابل درک هست ولی در اواسط کتاب اول، برای هنرجو سخت و خسته کننده میشود و این وضعیت تا پایان پنج جلد این کتاب ادامه دارد، کتاب سوزوکی نیز همین مصداق را برای هنرجویان مبتدی دارد.
اما کتاب هنرستان استاد خالقی از هر دو کتاب معرفی شده شروع سخت تری داشته ولی به علت تنوع ریتمیک و ملودیک و نزدیکی با فواصل موسیقی ایرانی جذابیت بیشتری نسبت به کتاب های “ل ویلن” و “سوزوکی” برای هنرجو دارد ولی این کتاب نیز از اواسط جلد دوم به بعد، به دلیل یکنواخت شدن ملودی ها و استفاده ی مکرر از پوزیسیون های بالا، باز هم همانند دو کتاب قبلی هنرجو را خسته و از ادامه ی آموزش باز میدارد.
آمارها نشان میدهد که بالای ۸۵ درصد هنرحویان، تنها پس از گذراندن دو جلد از کتاب های ذکر شده از ادامه ی آموزش کناره گیری می نمایند؛ چرا که شروع آموزش هر سه کتاب ذکر شده با کوک غربی و بسیار دشوار “می لا ر سل” است که معمولا هنرجویان مبتدی نمی توانند با این کوک به راحتی ارتباط برقرار کرده و اغلب پس از مدت کوتاهی از ساز خود دلسرد و ناامید می شوند.
مناسب ترین کوک برای شروع آموزش و همچنین پر استفاده ترین کوک در موسیقی ایرانی، “دو سل دو سل” است که سرعت یادگیری با آن چند برابر کوک های دیگر بوده و کتاب “بهار کمانچه” نیز با همین کوک آموزش خود را شروع نموده و در ادامه سایر کوک های مرسوم و دشوارتر از جمله “می لا ر سل” را نیز توضیح داده است.
این کتاب در حال حاضر ساده ترین و سریع ترین روش یادگیری کمانچه و ویلن را ارائه داده است که تنها در کمتر از سه ماه از انتشار آن به عنوان پرفروش ترین کتاب آموزش موسیقی دست پیدا نمود.

1 Comment

  1. قباد. م گفت:

    عالییییی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --